Новини

Сергій Бондаренко. Історія успіху 2.0

03.02.2022

Сергій Бондаренко – приклад і мотивація для багатьох, хто наважується змінювати професію «після 30». Два роки тому він уже розповідав нам історію свого переходу в ІТ і старту роботи у Кремнієвій долині, а також подій, які його супроводжували. Сьогодні ми знову поспілкувалися із Сергієм Бондаренком та розкрили такі актуальні теми як ейджизм в ІТ, робота в США, особливості праці айтішників під час пандемії та інші виклики сучасності та як з ними впоратися.

 

Дуже радимо почитати відповіді людини, повної життєвої енергії, ентузіазму, професіоналізму, досвіду та гумору.

 

Робота в США

Чому Ви обрали саме США для роботи?

Беручи до уваги те, що Сполучені Штати Америки фактично побудували іммігранти, і майже кожен американець – це іммігрант у якомусь поколінні, все законодавство в імміграційній сфері є дуже ліберальним. США – найбільш ліберальна країна у світі для приїжджих. Якщо, наприклад, щоб потрапити в Канаду або Австралію, потрібно набрати певні бали і, якщо ви не відповідаєте певним критеріям, то ви не потрапите до цих країн. У цьому аспекті США є зовсім іншою країною. В американському імміграційному законодавстві є чотири великі категорії – сімейна імміграція, бізнес імміграція, політичний притулок і диверсифікована лотерея. Але крім цих категорій є й інші, дрібніші, на всі випадки життя. Варто лише знайти потрібну і дуже відповідально підійти до розв’язання цього питання.

У свій час я стажувався як фізик в американському університеті, а пізніше працював в одному з університетів Канади. Тому, маючи суттєві результати у своїй сфері діяльності в Україні та багатий закордонний досвід, а також, бажаючи ще з більшою ефективністю розкрити свої здібності, у мене не було сумнівів щодо країни для продовження своєї професійної діяльності. Адже Сполучені Штати Америки є визнаною країною-лідером у світовій науці, освітній сфері, інформаційних технологіях та розвитку бізнесу, що створює найкращі умови для розвитку особистості у цих та інших сферах людської діяльності.

 

Як вдалося отримати роботу в США?

Я отримав роботу QA вже перебуваючи на території США, пройшовши всі етапи візи ЕВ-1, відповідно до якої для в’їзду в США не потрібен працедавець, а це означає, що ви не прив’язані до конкретного місця роботи. З одного боку, такий стан справ додає невизначеності, з іншого – дає свободу вибору сфери діяльності, що є важливим на перших етапах життя на новому місці. Одразу ж  після переїзду ви отримуєте грін-карту, а вона дає безліч переваг перед, наприклад, робочими візами.

 

Що б Ви могли порадити тим студентам, які наразі навчаються, та мають за мету працювати в США?

Для цього треба мати велике бажання і чітко розуміти у якій сфері діяльності ви будете працювати. Оскільки переїзд до іншої країни, зокрема до США, пов’язаний з багатьма труднощами та потребує великих фінансових витрат, тому я раджу опановувати новітні знання й удосконалювати навички в галузі інформаційних технологій вже зараз. Необхідно стати фахівцем високого рівня в Web or Android Engineering, Server Engineering, Product Management, Designing тощо. Тоді для переїзду в США можна скористатися візою ЕВ-1.

Дуже важливо пам’ятати також, що зразу ж після прийняття рішення про імміграцію необхідно починати вивчати або удосконалювати англійську мову!

 

Чи можливо айтішнику-початківцю влаштуватися на роботу в США без знайомств? Що для цього потрібно?

Так, звичайно, знайти роботу і почати працювати є цілком можливим і доступним для айтішника-початківця в США. Для цього непотрібно жодних знайомств. Такі фактори як «кумівство», «блат» не працюють в США. Відсутнє також таке поняття як «влаштування» на роботу.  Але є одне «але»: для цього потрібно законно знаходитися на території США, мати дозвіл на роботу і пройти всі етапи інтерв’ю на відповідну позицію.

Ейджизм в ІТ

Один із основних страхів, який зупиняє людей переходити в сферу ІТ – це вік. Розкажіть, будь ласка, чи зіштовхувалися Ви з ейджизмом в США при працевлаштуванні?

Під час проходження інтерв’ю в американських компаніях було чітко видно, що роботодавців  більше цікавлять професійні та людські якості претендента, та яку реальну користь може принести аплікант для компанії в цілому і для команди зокрема. Все, що стосується теоретичних знань, практичних навичок, володіння інструментами тестування, поведінки у колективі. Але аж ніяк не вік.

У нашому колективі у Sunnyvale, CA працюють програмісти, яким, за моєю оцінкою, за 60-70 років і їх цінують як фахівців високого рівня з багатим професійним і життєвим досвідом, біля них навчається молодь.

 

Наскільки складно/легко рухатися вгору кар’єрними сходами в США у віці 20/40/60 років, чи є різниця?

На мою думку, легше рухатися вгору кар’єрними сходами в США, коли вже є професійний досвід, є можливість більш впевнено конкурувати на ринку праці. До того ж, у США  відсутня дискримінація за віком. Чим старше стає людина, тим більше знань, навичок і набутого досвіду. До професійного досвіду додається ще й життєвий.

 

Якого середнього віку члени Вашого колективу?

Запитання про вік у США – це «табу». Так само, як запитання про релігійні погляди, фізичні вади і сексуальну орієнтацію. Тому я не маю інформації про те, якого середнього віку члени мого колективу. В основному, це – молоді люди віком 25 – 60 років J. Знову ж таки, це за моєю оцінкою.

 

Що б Ви могли порадити тим, хто боїться змінювати професію через стереотип «мені вже за 30, в такому віці професію не змінюють».

30 років – це вік, коли людина починає ставити собі запитання: «чого я досяг у житті і як я буду жити далі?». Начебто здобуто непогану освіту, отримано кваліфікацію у певній сфері, але буває так, що все це не приносить ні задоволення від праці, ні грошей за свою роботу. Під час такої кризи молода людина часто зневірюється і недооцінює  себе, не зважаючи на те, що у своєму 30-50-літньому віці має корисний професійний досвід, вміє навчатися, спілкуватися, досліджувати невідоме. Здобутий бекграунд цілком можна застосувати в сучасних інформаційних технологіях, наприклад, Data Science, Artificial Intelligence and Machine Learning, Cloud Technologies тощо. Сьогодні такі технології входять практично до всіх сфер людської діяльності, агресивно розвиваються, потребують і потребуватимуть у майбутньому відповідних фахівців. Сполучені Штати є країною, де такі фахівці є надзвичайно затребуваними, а заробітна плата у цій сфері є найвищою у світі.

Вважаю, що успішно змінити професію можна у будь-якому віці. Якщо змінити професію вас мотивує бажання ще з більшою ефективністю розкрити свої таланти, прагнення саморозвитку і до того ж ви є енергійною, творчою і креативною людиною, то успіх вам забезпечено!

 

2 роки потому

 

Ми з Вами спілкувалися на початку 2019 року. Розкажіть, як за цей час змінилося Ваше життя в США?

Звісно, зміни у житті відбулися. Якщо брати професійну сферу, я перейшов працювати з Intel Corp. до іншої компанії – Clover Network/Fiserv Inc., глобальної компанії з фінансових технологій та платежів, що пропонує рішення для банківської справи, комерції, виставлення рахунків і платежів, а також для пунктів продажу. Почав працювати на значно вищій позиції. Є перспективи до подальшого кар’єрного росту.

 

Як налаштована зараз робота ІТ-компаній в США? В часи карантинів і пандемії.

Зараз ми працюємо в основному з дому, як це роблять у більшості ІТ-компаній Кремнієвої долини. Це дає більшу свободу в мобільності, заощаджує час і, як показав досвід, підвищує ефективність роботи. Деякі члени нашої команди стали працювати з різних точок Північної та Центральної Америки – Гавайї, Коста-Ріка, Флорида, Нью-Йорк, тобто там, де їм зручніше працювати у цей час.

Всі ми побачили, що під час пандемії світ кардинально змінився. Бурхливо почали розвиватися дистанційні технології навчання, охорони здоров’я, безконтактна комунікація в індустрії побутового обслуговування, харчування, доставки, банківській сфері, тобто це торкнулося практично усіх сфер життя. Тому потреба ІТ-галузі у працівниках значно підвищилася через швидке прийняття нових реалій і реалізацію проектів в онлайн технологіях. На мою думку, така тенденція буде не тільки зберігатися, але й мати зростаючий тренд у майбутньому. Сьогодні ні у кого немає сумнівів у тому, що майбутнє людства тісно пов’язано з розвитком ІТ.