База знань

Чому тестування необхідне?

Why Software Testing is Important?

Основи тестування ПЗ

В цьому розділі ми розглянемо найбільш базові поняття і принципи, які використовуються в процесі тестування. Ми дізнаємось, що ж, власне, являє собою тестування, для чого воно потрібне і хто ним займається. Розглянемо цілі, принципи і основні етапи тестування. Відчуємо, яким має бути психологічний настрій справжнього тестувальника і спростуємо декілька міфів про тестування. Переконані, вам буде цікаво.

Начнемо з того, що ж таке «тестування». Для початку, давайте абстрагуємось від сухих академічних визначень і подивимось на це поняття з точки зору повсякденного використання.

Коли ми щось тестуємо, то задаємо собі просте запитання: «працює це так, як ми очікуємо?» або, іншими словами: «чи відповідає реальна поведінка об’єкта тестування нашим очікуванням?» Якщо відповідь позитивна – чудово, якщо ні, – ми обмануті у своїх очікуваннях, а значить щось потрібно виправляти.

Тестування необхідне тому, що всі ми робимо помилки. Деякі з них можуть бути незначними, в той час як інші – мати найбільш руйнівні наслідки. Все, що створюється людиною, може містити помилки (так ми, люди, улаштовані). Саме тому будь-який продукт потребує перевірки – тестування, перш ніж його можна буде ефективно та безпечно використовувати.

Те ж саме справедливо і для програмного забезпечення (англ. Software).

Програмне забезпечення (Software) – це комп’ютерні програми, функції, а також супровідна їх документація та дані, які мають відношення до експлуатації комп’ютерної системи.

Комп’ютерні технології все глибше проникають у наше повсякденне життя. Програмне забезпечення керує роботою багатьох предметів, що нас оточують – від мобільних телефонів та комп’ютерів до пральних машин та кредитних карт. У будь-якому випадку, ми всі зіштовхувалися з помилками у програмах: текстовий редактор, який намертво зависає при роботі над дипломним проектом, банкомат, який «з’їдає» картку, або просто сайт, який ніяк не хоче завантажуватися – усе це не полегшує нам життя.

Однак не всі помилки однаково небезпечні – для різних програмних систем рівні ризику можуть відрізнятися.

Ризик (risk):

  • – фактор, який може призвести до негативних наслідків у майбутньому; зазвичай, виражається через ймовірність настання таких наслідків та їх вплив на систему.
  • – те, що ще не сталося, і може зовсім не статися; потенційна проблема.

Крім того, рівень ризику буде залежати від ймовірності настання негативних наслідків.

Наприклад, одна і та ж незначна помилка, скажімо опечатка, може мати абсолютно різні рівні ризику для різних програм:

  • Опечатка в описі інтересів на персональній сторінці у соціальній мережі навряд чи матиме суттєві наслідки, хіба що викличе усмішку у ваших друзів;
  • Така ж проста опечатка, допущена в описі діяльності великої компанії, розміщеному на її сайті, вже небезпечна, адже косвенно свідчить про непрофесіоналізм її співробітників;
  • Опечатка в коді програми, яка підраховує рівні облучення при роботі рентгенівського апарату (наприклад, 100 замість 10) може мати найсумніші наслідки – шкоду, нанесену здоров’ю та безпеці людей, що призведе до втрати довіри до компанії та судових позовів з багатьма нулями.

Зв'язатися з нами

    Адреса: м. Київ, 03058, а/с 24