База знань

75 найпопулярніших запитань на співбесіді QA (+ приклади та відповіді)

Тестувальник – це одна із найпопулярніших професій в ІТ. А перша (і не тільки) співбесіда – це завжди виклик, до якого однозначно потрібно готуватися. Цілих 75 запитань різних категорій та для різних ситуацій, а також варіанти відповідей до них із прикладами – це те, що точно варто прочитати перед інтерв’ю на посаду QA.

ЯК ПРОЙТИ СПІВБЕСІДУ НА ПОСАДУ QA?

Коли мова йде про запитання для співбесіди на посаду тестувальника, знання «правильних» відповідей може бути простим або суб’єктивним. Крім того, співбесіда на нову роботу часто є складним процесом, який може викликати стрес у деяких людей. Це може призвести до того, що людина просто гірше себе зарекомендує на співбесіді.

Але попередня підготовка може полегшити цей процес. У цій статті розповідається про те, чим займаються інженери із забезпечення якості програмного забезпечення, про загальні запитання на QA співбесідах, а також відповіді до них тощо:

• Що мені потрібно знати перед співбесідою?
• Що має бути в резюме QA?
• Яка різниця між QA та QC?
• Що таке інструменти контролю якості?
• Що шукають інтерв’юери в кандидатах?
• Які запитання ставлять під час інтерв’ю QA?
• Як вам відповісти на запитання «Чому я маю вас найняти»?
• Як закінчити співбесіду?

ХТО ТАКИЙ ІНЖЕНЕР ІЗ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ?

Інженери із забезпечення якості (QA, QA Engineers) надають підтримку групам розробників програмного забезпечення, коли йдеться про створення, тестування, впровадження та усунення несправностей. Це означає, що вони залучені в процес розробки від початку до кінця.

Вони є арбітрами стандартів компанії та одним із найкращих засобів захисту від проблем у вихідному коді чи інших проблем із програмними додатками та іншими службами.

    Роль QA інженера
Крім того, що інженери з контролю якості повинні бути експертами в пошуку помилок (багів), вони повинні бути знайомі з документацією. Важливо щоразу створювати ідеальний тест-кейс, а також знати стратегії тестування, інструменти керування тестуванням, засоби автоматизації, життєві цикли тощо.

Якщо розробник — це шеф-кухар, який готує їжу, то інженер із забезпечення якості — це контролюючий орган, який гарантує, що їжа відповідає нормативним стандартам. Це гарантує кращий загальний досвід для кінцевого користувача, до чого ми власне і прагнемо.

    Процес тестування
Залежно від сфери роботи етап тестування може бути широким або звуженим за обсягом. Але основний результат той самий: тестування функціональності, пошук помилок і запобігання витоку помилок.

Діяльність і методи тестування відрізнятимуться залежно від типів тестування програмного забезпечення, наприклад:

• Тестування чорного ящика;
• Тестування білого ящика;
• Інтеграційне тестування;
• Тестування прийнятності користувачем;
• Автоматизоване тестування;
• Негативне тестування;
• Тестування продуктивності.

Етап випуску помилок дозволяє інженеру з контролю якості знаходити як високопріоритетні, так і невеликі проблеми.

    Які відмінності між Quality Assurance та Quality Control?
Різниця між QA та QC зводиться до того, як вони відрізняються за своїми цілями. Забезпечення якості (QA) зосереджується на тому, як ви підтримуєте якість і запобігаєте проблемам, а контроль якості (QC) зосереджується на виявленні проблем із продуктом або послугою.

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО РОБОТУ ТА СПІВБЕСІДУ QA ІНЖЕНЕРА?

Відповідь на запитання «Чи є підручник або покрокове керівництво щодо співбесіди для QA?» буде простою – так, але кожна співбесіда все одно буде різною. Кожна компанія матиме власні процеси інтерв’ю, вимоги та підходи. Хоча ви не можете передбачити, як все відбуватиметься, але точно можете підготуватися до багатьох сценаріїв.

Але суть полягає в тому, що ви повинні бути впевнені і, незалежно від намірів щодо вашої майбутньої кар’єри, нехай потенційний роботодавець думає, що це ваша вакансія мрії, особливо під час процесу співбесіди.

    Скільки часу триває співбесіда?
Тривалість співбесіди залежить від низки факторів. Наприклад, це співбесіда першого чи останнього туру? Ви претендуєте на посаду початкового рівня чи на одну з найвищих ролей?

До речі, від тривалості співбесіди зовсім не залежить, наскільки ймовірно чи ні ви отримаєте роботу. Компанія може проводити дуже ретельні співбесіди, або мати одне більш поверхневе завдання для того, хто, на їхню думку, найкраще підходить для цієї ролі.

Як виглядає співбесіда з інженером рівня Associate (або Trainee)?
Інженери такого рівня зазвичай розуміють концепцію забезпечення якості та те, що собою являє тестування, та крім того важливо розумітися бодай на типах тестування.

Якщо кандидат на посаду інженера рівня Associate не збагачує свої знання різними методологіями тестування (такими як тестування прийнятності, системи, інтеграції, зручності використання, продуктивності, навантаження та інші), це робить його менш привабливим кандидатом. Це лише частина підготовки до співбесіди та розуміння QA сфери.

    Як виглядає співбесіда з інженером рівня Senior?

Коли проводиться співбесіда з Senior інженером та йому ставлять технічне запитання, то очікують детальної відповіді, опираючись на власний досвід.

Варто додати якомога більше деталей, відповідаючи на технічні запитання. Коли вас запитають про автоматизацію, поговоріть про структуру, поділіться методами, які вам довелося розробити, щоб вирішити проблеми з ремонтопридатністю, обговоріть елементи усунення несправностей, які вам довелося вирішити, тощо.

Чим більше деталей, тим краще. Зрештою, інтерв’юер може зупинити вас і перенаправити, якщо ви заглибитеся в подробиці.

ЩО ІНТЕРВ’ЮЕРИ ШУКАЮТЬ У QA КАНДИДАТАХ?
Вам не обов’язково треба бути неймовірним вундеркіндом чи всесвітньо відомим експертом, щоб довести свою цінність потенційному працедавцю. Часто роботодавець хоче когось, хто підходить команді та готовий одразу почати працювати, навіть якщо він не відповідає усім вимогам для посади.

Бажання вчитися та розвиватися – це найкраща якість для кандидатів на посаду QA. Це добре, якщо ця конкретна посада може бути лише сходинкою до вашої кар’єри, але не варто повідомляти про це своєму інтерв’юеру.

    Основні вимоги до QA
Кожна посада має свої мінімальні критерії, яким повинен відповідати кожен кандидат. Загалом кожен, хто хоче стати кандидатом на посаду інженера з контролю якості, повинен мати:
1. Пройдене навчання (курси, ВНЗ тощо)
2. Досвід перевірки якості програмного забезпечення та/або розуміння SDLC
3. Практичні знання відповідних інструментів, лексики та робочих процесів

Але більше того, чудовий кандидат повинен мати відповідне резюме. Навіть якщо ви пройдете автоматичну перевірку резюме, вам також знадобиться правильна інформація та необхідний обсяг інформації.

    Як написати хороше резюме
Дотримання методу KISS (Keep It Short and Simple – зроби його простим і коротким) є чудовим загальним правилом під час написання будь-якого резюме. Дуже часто інтерв’юери отримують резюме на три сторінки для посад нижчого рівня. Хоча двосторінкові резюме – це вже більше для посад вищого рівня з великим досвідом, а ось три або більше сторінок можуть навіть зменшити ваші шанси на отримання бажаної роботи QA.

Нижче наведено кілька важливих практичних порад щодо резюме для QA.

1. Використовуйте форматування, щоб збільшити доступний простір на сторінці.
2. Включіть базову інформацію, таку як ваше ім’я, адреса електронної пошти та контактний номер у верхньому лівому куті.
3. Вкажіть свою освіту, а для посад спеціалістів початкового рівня – роки навчання.
4. Вкажіть дату початку та закінчення роботи на кожній посаді у вашому резюме.
5. Перелічіть, з якими інструментами, програмами та платформами ви маєте досвід роботи, особливо якщо вони є власністю компанії, на яку ви подаєте заявку, наприклад інструменти тестування C/C++ від Parasoft.
6. Будьте чіткими та лаконічними в тому, як ви описуєте посадові обов’язки та досягнення.
7. Додайте обов’язки, які відображають ширший спектр навичок, окрім простого «тестування», щоб показати майбутньому роботодавцю, що ще ви пропонуєте.

Намагайтеся не мати занадто багато прогалин і не переходити від одного роботодавця до іншого. Обидва варіанти насторожують інтерв’юерів. Рекомендується адаптувати своє резюме до кожної вакансії, на яку ви претендуєте, щоб збільшити свої шанси отримати оффер.

НАЙПОШИРЕНІШІ ЗАПИТАННЯ НА СПІВБЕСІДАХ ДЛЯ QA

Давайте розберемо різні категорії запитань, а також приклади відповідей, які ви можете дати під час співбесіди.

ЗАГАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ НА СПІВБЕСІДІ

Усі співбесіди при прийомі на роботу включають загальні запитання, щоб отримати уявлення про трудову етику, особистість та досвід людини. Це стосується тестувальників програмного забезпечення усіх рівнів.

    Загальні запитання для співбесіди QA:

• Чому ми повинні найняти вас?
• Як ви дізналися про цю вакансію?
• Чому ви хочете цю роботу?
• Якому робочому середовищу ви віддаєте перевагу?
• Які ваші найбільші переваги?
• Яка одна з ваших найбільших слабкостей і як ви плануєте її покращити?
• Де ви навчалися і що вивчали?
• Хто найбільше вплинув на вас і вашу кар’єру?
• Про яку роботу ви мрієте?
• Які три прикметники ви б вибрали, щоб описати себе?
• Де ви бачите себе через п’ять років?
• Які були ваші обов’язки на попередній роботі?
• Як ви розставляєте пріоритети у роботі?
• Як ви керуєте кількома проектами одночасно?
• Яке ваше найбільше професійне досягнення?
• Яка ваша найбільша помилка і чому вона вас навчила?
• Як би ви надихнули працівника, який має проблеми?

Багато з них матимуть прості відповіді, як-от ваш університет, спеціальність і попередній досвід роботи. Але інші, такі як ваша найбільш сильна та слабка сторона, вимагатимуть більшого самоаналізу та обмірковування того, яку інформацію озвучити.

    Основні поради щодо співбесіди

1. Гарно себе зарекомендуйте. Сюди відноситься належний одяг і прибуття принаймні на 5 хвилин раніше до вказаного часу, але в той же час приходити раніше ніж за 20 хвилин до співбесіди – це вже поганий тон.
2. Заздалегідь приділіть час аналізу того, як ви справлялися з критичними ситуаціями на попередніх посадах.
3. Визначте свої сильні та слабкі сторони. Приклад: ви пишете просто неймовірні тести, але могли б краще заохочувати членів команди робити те саме.
4. Дізнайтеся про компанію, куди ви подаєте заявку, і про те, які послуги чи продукти вона надає. Інтерв’юери зазвичай оцінюють таку ініціативу.
5. Дізнайтеся останні новини в галузі. Це не тільки може стати в нагоді під час співбесіди, але й інтерв’юер побачить, що ви пов’язані зі своєю сферою діяльності та зацікавлені в ній.
6. Перегляньте свої кар’єрні цілі та подумайте, як ця роль вписується в цю дорожню карту.

ОСНОВНІ ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ НА QA СПІВБЕСІДІ

Кожен, хто має базове уявлення про математику, може відповісти на запитання «Скільки буде 2+2?». Ці питання, по суті, на такому рівні простоти, коли мова йде про роль інженера із забезпечення якості. Наприклад, якщо ви подаєте заяву на посаду шеф-кухаря в елітному ресторані, вони очікують, що ви матимете власний набір ножів або будете знати, як готувати яйця-пашот.

Розгляньте ці запитання як основу обов’язків тестувальника. Ви зможете з легкістю відповісти на них через те, наскільки вони властиві вашій роботі.

• Яка різниця між забезпеченням якості, контролем якості та тестуванням?
• Чи можете ви пояснити життєвий цикл розробки програмного забезпечення та як сюди вписується тестування?
• Коли, на вашу думку, має розпочатися діяльність із забезпечення якості?
• Що таке хороший тест-кейс?
• Як ви визначаєте формат написання хорошого тест-кейсу?
• Чи використовували ви якісь засоби автоматизації?
• Яка різниця між серйозністю та пріоритетом?
• Яка різниця між командами Assert і Verify в автоматизації тестування?
• Що таке Use case?
• Що таке тест-план?
• Що включає план тестування?
• Що таке стратегія тестування?
• План тестування та стратегія тестування – це одне і те саме?
• Що таке Testware?
• Що таке баг?
• Чи можете ви пояснити основні етапи циклу помилки?

Це приклад дуже простих, вузьких запитань. Інші категорії запитань розгалужуються на більш специфічні інструменти, мови або компанії.

ПИТАННЯ, ПОВ’ЯЗАНІ З ТЕСТУВАННЯМ

Тестування — це робота, пов’язана із детальною документацією, виявленням помилок тощо. Коли інтерв’юери ставлять подібні запитання під час тестової співбесіди, давайте короткі відповіді, які демонструватимуть ваші знання, не перебільшуючи їх.

• Яка різниця між функціональним і нефункціональним тестуванням?
• Що таке верифікація та валідація?
• Яка різниця між навантажувальним тестуванням і стрес-тестуванням?
• Які є види тестування і коли їх слід застосовувати?
• Чи можете ви описати відмінності між негативним і позитивним тестуванням?

Залежно від напрямку співбесіди, C++, PHP, Selenium або Java, ви також можете адаптувати свої відповіді відповідно до цих напрямків.

СПЕЦИФІЧНІ ЗАПИТАННЯ В РАМКАХ РОБОЧОГО ПРОЦЕСУ

Автоматизоване та Agile тестування стали ключовими частинами більшості робочих процесів розробки.

    Інтерв’юер може поставити такі запитання, які стосуються теми:

• Що таке Agile тестування?
• Чи можете Ви описати різницю між Scrum і Agile?
• Наскільки актуальним є ручне тестування в автоматизованому робочому процесі?
• Чи використовували ви засоби автоматизації на інших посадах? І як?

Хоча автоматизація є дуже популярною, мануальне тестування все одно залишається необхідною частиною процесів. Скористайтеся своїм попереднім досвідом або почитайте про впровадження контролю якості в CI/CD, щоб бути готовим до цих запитань.

ЦІЛЬОВІ ЗАПИТАННЯ

Хоча ці запитання для співбесіди здаються загальними, інтерв’юери використовують їх, щоб оцінити вашу впевненість у найкращих способах тестування. Наприклад:

• Ви коли-небудь писали тести без документації?
• Які методи контролю якості ви використовуєте і чому?
• Якщо Вам треба виконати великий обсяг роботи за короткий проміжок часу, як Ви це зробите?
• З якими проблемами можуть зіткнутися команди тестувальників під час автоматизації тестування?

На щастя, підготувавшись до інших категорій запитань, ви зможете легко подолати ці.

ГІПОТЕТИЧНІ ЗАПИТАННЯ ДЛЯ QA НА СПІВБЕСІДІ

Окремою частиною співбесіди завжди буде блок запитань на кшталт: «а що, якщо», або так звані гіпотетичні запитання. Відповідаючи на такого роду запитання, варто спиратися на Ваш досвід та наявні знання.

У певному сенсі це означає, що немає «правильної» чи «неправильної» відповіді, але це не зовсім так. Неправильна відповідь – це відповідь, яка не демонструє досвіду кандидата. Підготуйтеся заздалегідь, поставивши собі такі запитання:

• За якими критеріями ви обираєте інструменти тестування?
• Як ви підходите до проектів, в яких сумніваєтеся?
• Як би ви гарантували, що ваша команда не пропустить деталі в процесі контролю якості?
• Як дізнатися, що тест виконано правильно?
• Що робити, якщо ви виявите, що ваша команда проводить тестування продукту навіть після виявлення дефекту?
• Як би ви створили та підтримували контроль якості?
• Як зменшити кількість помилок у проекті?
• Як ви оцінюєте успішність і охоплення ваших тестів?
• Якщо клієнт знайшов значний дефект у звіті, як би ви вирішили цю проблему, щоб вона більше не виникала?
• Якби ви приєдналися до нашої компанії, які три речі ви б зробили в першу чергу?

    Давайте розглянемо кілька прикладів відповідей на деякі з цих запитань.

Як дізнатися, що тест було виконано правильно?
Не соромтеся, відповідаючи на таке запитання; є явні ознаки того, що плани тестування та окремі тести йдуть не так. Найкращий варіант тут — вибрати конкретний приклад із вашої кар’єри та перейти від опису загальних ознак до того, що саме Вас насторожило в ситуації.

Якби ви приєдналися до нашої компанії, які три речі ви б зробили в першу чергу?
Важливо адаптувати свою відповідь до конкретної компанії. Якщо ви подаєте заявку на посаду QA у компанії, що займається програмним забезпеченням безпеки, відповідь буде зовсім іншою, ніж якщо ви подаєте заявку на QA компанії, що займається медичним обладнанням.

Визначаючи свою відповідь, також враховуйте масштаби позиції.

Як ви ставитесь до проектів, щодо яких маєте сумніви?
Такого роду запитання знаходяться десь на стику усіх категорій запитань. Але саме тут ви можете продемонструвати риси, які роблять вас найкращим спеціалістом для цієї роботи!

Не скупіться на подробиці про минулий подібний досвід, ваші вподобання щодо документації та те, як ви можете конструктивно висловити свої сумніви.

ВІДКРИТІ АБО ПЕРСОНАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ ДЛЯ СПІВБЕСІДИ QA ІНЖЕНЕРА

Однією з найважливіших складових проходження співбесіди є не величезний досвід чи освіта у конкретному університеті. Йдеться про те, як ви проведете стрес-тестування продукту, який незабаром буде запущено. Або як ви інтегрували засоби автоматизації у свій робочий процес для покращення життєвих циклів тестування.

Завчасна підготовка відповідей на ці запитання допоможе вам виглядати освіченим, досвідченим і поінформованим, яким ви і є насправді. Приклади типових відкритих запитань для співбесіди:

• Чому ви вирішили стати QA інженером?
• Чи можете ви розповісти про випадок, коли ви пропустили помилку?
• Які методи перевірки ви знаєте?
• Розкажіть про свій найскладніший проект?
• Яким інструментам тестування ви надаєте перевагу і чому?
• Які діаграми та візуальні матеріали ви використовуєте, щоб показати результати тестування та прогрес?
• Наведіть приклад того, як ви використовували дані та дослідження для покращення процесу?
• Чи вважаєте ви ручне тестування важливим і чому?
• Наведіть приклад того, як ви покращили процес контролю якості на своїй останній роботі?
• Який процес забезпечення якості ви використовуєте і чому?
• Якими рисами, на вашу думку, повинен володіти відмінний QA інженер?

    Давайте розглянемо кілька прикладів відповідей на деякі з цих запитань.

Яким інструментам тестування ви надаєте перевагу і чому?
Усі види тестів вступають у дію, коли розглядаються завдання із забезпечення якості програмного забезпечення. Ви можете назвати інструменти тест-менеджменту, інструменти димового тестування або навіть просту програму, яка допоможе вам і вашій команді залишатися організованими.

Хоча є кілька очевидних відповідей на це запитання, ви також можете пристосувати їх до компанії. Наприклад, якщо ви в основному працюватимете з веб-сервісами або веб-API, ви можете згадати інструменти тестування Selenium. Для іншого прикладу можуть знадобитися інструменти, пов’язані з SQL або Android. Все це залежить від продуктів і послуг компанії.

Які техніки верифікації ви знаєте?
Особливо під час співбесіди на посаду QA lead вам потрібно буде продемонструвати різноманітні знання. Верифікація та валідація належать до категорії «контролю якості», але сьогодні використовуються чотири широко поширені методи.

1. Огляд. Неінвазивний огляд системи чи елемента, який може включати вимірювання та/або фізичні маніпуляції.
2. Демонстрація. Цей метод передбачає використання предмета або системи за призначенням для отримання очікуваних результатів.
3. Тест. Подібно до демонстрації, тестова перевірка звужує фокус і визначає, які результати мають бути отримані за допомогою конкретних вимог, вхідних даних тощо.
4. Аналіз. Цей параметр можна використовувати для виявлення слабких місць, які можуть спричинити проблеми в майбутньому.

Чи можете ви розповісти про свій найскладніший проект?
Таке запитання підкаже інтерв’юерам, яка у вас трудова етика. Це означає, що важливо бути відповідним кандидатом і вибрати проект, у якому ви професійно виросли.

Зрештою, вам доведеться вирішити, виходячи зі свого досвіду, який проект відповідає цим параметрам.

На основі: parasoft.com

Зв'язатися з нами

    Адреса: м. Київ, 03058, а/с 24