База знань

Внутрішній світ компʼютера: що там всередині

Опис внутрішнього пристрою комп’ютера (для початківців).

Домашній або офісний комп’ютер складається із системного блоку та периферійних пристроїв (монітор, клавіатура, мишка, сканер, принтер тощо).

Як виглядають монітор, принтер і клавіатура з мишкою, описувати не треба, а от розглянути нутрощі основного компонента комп’ютера – системного блоку – буде цікаво.

Знімаємо бічну кришку системного блоку та бачимо приблизно таку картину:

Основні компоненти системного блоку:

1. Корпус – дуже важлива частина комп’ютера. Бувають різних розмірів та формфакторів. До вибору корпусу системного блоку слід підійти уважно. В принципі, що корпус більший і важчий, то краще – буде легше забезпечити хороше охолодження та низький рівень шуму.

2. Блок живлення – один із найважливіших компонентів системного блоку комп’ютера. Ви можете заощадити на будь-чому, але тільки не на блоці живлення. Як не дивно, але якість блоку живлення побічно можна визначити на вагу – чим важче, тим краще. Візьміть в одну руку дешевий безіменний блок живлення, а в іншу дорогий брендовий, і ви все зрозумієте. Якісні радіатори та трансформатори досить важкі. Блок живлення забезпечує живлення всіх компонентів системного блоку, і якість цього живлення істотно впливає на здоров’я всіх комплектуючих. Неякісний блок живлення може бути причиною нестабільної роботи комп’ютера і навіть причиною вигоряння дорогих комплектуючих. Брендові корпуси зазвичай комплектуються досить якісними блоками живлення. При виборі блоку живлення також необхідно звертати увагу на його потужність, наприклад, для офісного комп’ютера достатньо буде 300 Вт, а для ігрового може і 500 Вт не вистачити.

3. Мікропроцесор (CPU – центральний процесор) з охолоджуючим радіатором та вентилятором. Мікропроцесор – це головний обчислювальний пристрій комп’ютера, саме він виконує команди, з яких складаються програми. Від швидкодії процесора багато в чому залежить продуктивність комп’ютера. Швидкодія процесора визначається частотою, де він працює, кількістю ядер і архітектурою. Зараз на ринку присутні два основні бренди: Intel та AMD. Вибір процесора визначається завданнями, на вирішення яких купується комп’ютер.

4. Корпусний вентилятор. Необхідний для створення циркуляції повітря всередині системного блоку: зазвичай працює на видування, забираючи тепле повітря з корпусу комп’ютера і викликаючи приплив холодного повітря ззовні.

5. Модулі оперативної пам’яті. Оперативна пам’ять (ОЗП – оперативний пристрій, RAM) – це швидкодіюча пам’ять комп’ютера. Саме з цією пам’яттю безпосередньо працює процесор. Після вимкнення комп’ютера інформація, що зберігається в ній, стирається. З урахуванням ненажерливості сучасних програм правило таке: що більше оперативної пам’яті, то краще.

6. Відеокарта (відеоадаптер, відеоплата, videocard, videoadapter) – займається обробкою та виведенням графічної інформації на монітор. У відеокарті є спеціалізований графічний процесор, який займається обробкою 2D/3D графічної інформації. Це дозволяє зменшити обчислювальне навантаження на центральний процесор (CPU).

7. Модем. (Напевно зараз це вже переважно неактуальний пристрій).

8. Мережева картка. Через мережеву карту комп’ютер підключається до локальної чи глобальної мережі (Інтернет). Нині мережеві плати зазвичай інтегруються в материнські плати.

9, 10. CD або DVD-диск (CD/DVD-ROM). Бувають як ті, хто пише, так і не пише. Можуть відрізнятися швидкістю читання та запису.

11. Жорсткий диск (ПЗП, накопичувач на жорстких магнітних дисках, harddisk, HDD) – це пристрій довгострокової пам’яті, дані при вимкненні живлення не стираються, швидкість роботи набагато нижча, ніж у оперативної пам’яті, а ємність набагато вища. Всі ваші встановлені програми, документи, музика та фільми зберігаються саме на жорсткому диску. Його ємність вимірюється в Гігабайтах – чим більше, тим краще, хоча для більшості офісних застосувань достатньо 80-120 Гб.

12. Материнська плата – основний компонент системного блоку, оскільки вона об’єднує всі перелічені пристрої, а також містить додаткові компоненти: мережевий адаптер, відеокарта, звукова карта, пристрої вводу-виводу тощо.

Зв'язатися з нами

    Адреса: м. Київ, 03058, а/с 24